Особливості
Вальдорфської педагогіки
1. Вік дитини важливий
У Вальдорфській педагогіці виховання та навчання напряму залежать від віку дитини, бо кожен період розвитку має свої особливі потреби.
Так, у віці до 7 років базовою потребою дитини є віддчуття любові та безпеки. Тому завдання батьків і вихователів дитячого садка на цьому етапі - допомогти дитині впевнитись у тому, що «Світ добрий».
У віці від 7 до 14 років діти прагнуть навчатись, хочуть пізнавати світ довкола та відкривати його красу. Тому навчальні програми Вальдорфської школи окрім загальноосвітніх предметів збагачені естетичними заняттями: живопис, рукоділля, ліплення з воску та глини, музика тощо. Вчителі допомагають дітям пізнавати все навколо через власні спостереження та утверджуватись у думці, що «Світ прекрасний».
Вік з 14 до 21 року є періодом активної інтелектуальної діяльності та пошуку ідеалів. Вивчаючи точні науки, знаходячи причинно-наслідкові зв’язки, молоді люди усвідомлюють, що «Світ істинний».
2. Без оцінок
Прагнення дитини до пізнання є природним. Цю внутрішню мотивацію всіма силами заохочують вчителі Вальдорфської школи. Тому тут немає бальної системи оцінювання до 9 класу.
Вчитель характеризує розвиток учня вербально, без порівнянь з іншими дітьми у класі, а лише у порівнянні з успіхами цього учня на попередніх заняттях.
Наприкінці навчального року батьки отримують розгорнуту характеристику про досягнення дитини.
3. Кожна дитина особлива
Вальдорфський вчитель глибоко аналізує всіх дітей у класі: їх темпераменти, характер, здібності, особливості фізичного розвитку та психологічний стан. Виходячи з цього, він обирає методи й прийоми подачі навчального матеріалу на уроках. Направду індивідуальний підхід!
4. Гармонійний розвиток
Важливий принцип Вальдорфської педагогіки - розвивати дітей гармонійно та цілісно. Школа дає дітям баланс між інтелектуальною, чуттєвою та вольовою діяльністю.
Як правило зранку діти вивчають предмети, де активно задіяне мислення - математика, мова, історія, географія тощо. До обіду проходять заняття естетичного напрямку, а після - фізична активність, реміснича діяльність.
5. У ритмі
Ритми надзвичайно важливі для здоров’я людини. Так само вони важливі й у навчанні. Розумний баланс між активністю та спокоєм, «вдихом» та «видихом» - це принцип, за яким будується урок, день, тиждень та й увесь навчальний рік у Вальдорфській школі. Це дає змогу знизити рівень напруги та підтримати здоров’я дітей.
Нариклад, щодня головний (ранковий) урок складається з трьох частин: ритмічної, навчальної та розповідної. Тиждень починається зі спогадів про вихідні у понеділок, продовжується максимальною активністю на заняттях у середу й завершується походами й прогулянками у п’ятницю. Переживання сезонних свят складає ритм року.
6. Навчання «епохами»
Щоранку протягом 2-4 тижнів на головний урок виноситься один і той самий предмет, наприклад, математика чи історія. Цей період у Вальдорфській школі називається «епохою». Це дає змогу глибше зануритись у предмет та швидше досягти успіхів у ньому.
7. Підручники власними руками
У Вальдорфській школі немає традиційних підручників. Натомість діти самі за допомогою свого вчителя створюють власні зошити-підручники з кожного предмету. Туди вони записують і замальовують особисті спостереження, відкриття, власні переживання.
Тобто творять! Знання, пережиті дитиною та власноруч записані у зошит - не забуваються!
Окрім того, діти працюють з книгами, що є першоджерелами - художні твори, збірки текстів тощо, а вчителі навчають їх користуватись бібліотеками.
8. Основний вчитель до 8-го класу
На відміну від старшокласників, для молодших школярів та підлітків важливий персональний емоційний зв’язок із вчителем. Тому у Вальдорфській школі основний вчитель супроводжує дітей аж до кінця 8 класу.
У віці від 7 до 14 років діти прагнуть пережити авторитет, щоб потім, у дорослому житті, самим стати авторитетними людьми. Таку важливу роль для учнів має основний вчитель, здатний самостійно викладати більшість загальноосвітніх предметів.
9. Ґаджети в свій час.
Використання ґаджетів, інтерактивних ігор, вільний доступ до інтернету й соцмереж негативно впливають на розвиток та психологічний стан дітей молодшого та середнього шкільного віку.
Вальдорфська педагогіка не радить батькам надавати ґаджети дітям до настання періоду статевої зрілості, коли розвивається критичне мислення.
10. Школа без директора
У Вальдорфській школі та дитячому садку немає директорів, натомість є колегіальне управління. Коло вихователів, вчителів та батьків спільно організовують роботу школи та садка, виходячи з власних можливостей, ресурсів, компетенцій та спільної відповідальності.
Здоровий розвиток - загальна цінність.
11. Релігійна толерантність
Вальдорфська школа знайомить дітей із загальносвітовими надбаннями духовної культури.
Наприклад, у 2 класі діти слухають Легенди про Святих, в 3 класі - вивчають Старий Заповіт. Уроки історії знайомлять учнів з культурами древніх цивілізацій від Египту до Риму.
Водночас «Школа Покуття» підтримує місцеві традиції та відзначає основні релігійні свята.
12. Школа до життя
Завдання Вальдорфської педагогіки - виховання й навчання вільної, гармонійної та самодостатньої особистості.
Протягом 12 років навчання молода людина готується до успішного життя у соціумі. Традиційні шкільні свята, походи, виробничі практики та проєкти допомагають дітям у цьому.
Наприклад, на уроках економіки у 6-му класі діти готують проєкт «Економічне кафе». Отримавши позику від батьків, вони самостійно проходять всі етапи запуску кафе від ідеї до остаточної реалізації.